Tesla ERP - Tanıtım

 

Bulut ERP

A’dan Z‘ye tüm işletme ve organizasyonun iş akışına uyum sağlayabilen dinamik altyapısı ile işletme içerisindeki tüm iletişim ve bilgi akışını tek bir platform üzerinden anlık olarak yönetebilmeniz artık mümkün.

Üstelik bu süreç içerisinde herhangi bir yerde olma zorunluluğunuz yok! İnternet’in olduğu her yer ofisiniz, işletmenize ait tüm bilgiler ise sadece parmak ucu uzaklığınızda!

“Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.”

Tesla ERP ile neler yapılabileceğinden kısaca bahsetmek gerekirse, işletme içerisinde kullanıldığı ilk andan itibaren; “İşletme – Yönetim – Personel – Müşteri” arasındaki tüm işlem hareketlerini kayıt altına alarak, geçmiş ve geleceğe dönük ölçümlenebilir bilgi depolaması sağlıyor.

İşletmelerde en büyük vakit kaybı, departman ya da ofisler arası iletişimsizlik ve de kayıtların farklı ortamlarda (kağıt, dosya, word/excel gibi dökümanlarda) barındırılmasından dolayı gerçekleşiyor.

İşletme içi ve dışında gerçekleşen tüm iletişim süreçlerini “en basit” hale getirerek, işletme çalışanlarının iş akışında en çok vaktini alan rutinlerini tamamen değiştiriyor. Bu sayede insanlara asıl işlerine odaklanabilme fırsatı vererek, daha yüksek ve kaliteli bir iş performansına imkan sunuyor.

Hangi çalışanın; kiminle görüştüğü, kiminle randevusu olduğu, kime teklif verdiği, yaptığı satışların faturalarını hiç bir soru sormadan bilmek istemez miydiniz? Tesla ERP, tam size göre bir çözüm!

Sosyal ağ benzeri her kullanıcının kendine ait profilinde; Personel İstatistikleri ve de sistemde bulunan tüm “Müşteri, Randevu, İletişim, Teklif, Satış, Görev” bilgilerini tek bir ekran üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz.

“Yetki sistemi ile sadece kullanıcılara özel kayıtlar”

Gelişmiş yetki sistemi ile eğer kullanıcı Sistem Yöneticisi değilse tüm modüllerde sadece kendi eklemiş olduğu verilere ulaşarak, ticari bilgilerin sadece ilgili kişilere görüntülenmesini sağlıyor ya da Yönetici tarafından “Üst Yetkili” tanımlaması yapılarak, ilgili personelin tüm verilerinede ulaşım imkanı sağlanabiliyor.

Personel harici “Müşteri” hesaplarıda sistem içerisinde oluşturulduğu ilk andan itibaren ilgili olarak yapılmış tüm işlem hareketlerini kayıt altına alıyor.

Sistem kullanıcılarının müşteri hakkında geçmiş verilere anında ulaşabiliyor olması, müşteri’yi mevcut ve de gelecek personellerinde anında tanıyarak, analiz edebilmesini sağlıyor.

“Söz uçar, yazı kalır.”

Sistem Kayıtları anlık olarak, hangi kullanıcının ne işlem yaptığını (sisteme giriş, sistemden çıkış, müşteri ekleme, randevu ekleme, düzenleme vb. tüm işlemleri) kaydediliyor.

Tüm bu fonksiyonlar dahilinde işletme sahibi/ekip liderleri hiç bir zaman kurumda neler olup bittiği konusunda kimseden bilgi almaya ihtiyacı olmadan istediği zaman, istediği yerden işletme ile alakalı tüm bilgilere ulaşabiliyor.

“1 dakika içinde teklif gönderin!”

Ürün Bilgisi, Fiyat, KDV, İndirim, Döviz bilgisi ya da Word, Excel, Hesap makinası gibi hiç bir araç kullanmaksızın 1 dakikada TL, Euro, Dolar ya da Merkez Bankası çapraz kurlarında bulunan herhangi bir para biriminde vergi ve indirim oranları, maliyet ve kar hesaplaması yapılarak teklif oluşturun.

Oluşturmuş olduğunuz teklifi, herhangi bir mail programı ya da araç kullanmadan; teklif ekranından PDF formatında mail olarak, sistem içerisinden müşterinize gönderin, Antetli Kağıt üzerinde tüm detayları ile birlikte anında ulaşsın.

“Virüs ve de veri kayıplarına son!”

Günümüz teknolojisinde en büyük sorunlardan biri; yazılım ya da donanımsal hatalardan ya da kötü amaçlı saldırılardan dolayı kişisel/çalışmaa bilgisayarlarımızda verilerin kurtarılamayacak şekilde kaybolması/hasar görmesi denilebilir. Tesla ERP; bu aşamada sizlere sunmuş olduğu güvenli altyapısı ile verileri bulut üzerinde barındırarak, sizin tarafınızda oluşabilecek tüm bu ihtimalleri ortadan kaldırıyor!

Bilgisayarınıza virüs girmesi, hard disk’inizin bozulması ya da cihazınızın çalınması hiç bir şey değiştirmez, verileriniz her zaman güvende kalır.

Tesla ERP ile iş akışınızı A'dan Z'ye yönetin!